Znak
Oficiální stránky obce Trnov
Školní řád

Školní řád upřesňuje vztahy mezi dětmi, jejich zákonnými zástupci a zaměstnanci školy podle konkrétních podmínek uplatněných v MŠ Houdkovice.

Řídí se zejména těmito právními předpisy:
Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání
     (školský zákon).
Vyhláška o předškolním vzdělávání č. 14/2005 Sb.
Vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování.

1. Práva a povinnosti dětí a zákonných zástupců a pedagogických pracovníků

Práva dětí

na předškolní vzdělávání a výchovu, směřující k rozvoji všech jeho schopností a dovedností
     a zaručující optimální rozvoj jeho osobnosti.
na fyzicky i psychicky bezpečné prostředí při pobytu v mateřské škole.
vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajících se jejich vzdělávání, při čemž jejich vyjádřením musí být
     věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje.
na emočně kladné prostředí.
při vzdělávání mají dále všechny děti práva, která jim zaručuje Listina lidských práv
     a svobod a Úmluva o právech dítěte.

Povinnosti dětí

řídit se pokyny učitelek a zaměstnanců školy
řídit se a dodržovat pravidla, která jsou formou piktogramů vyvěšená v prostorách MŠ
šetrně zacházet s majetkem a vybavením mateřské školy (neničit hračky, pomůcky…)
dodržovat pravidla slušného chování (pozdravit, poděkovat…)

Práva zákonných zástupců (rodičů)

na diskrétnost a ochranu informací týkajících se jejich osobního a rodinného života.
na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání.
nárok na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení
     v záležitostech týkajících se vzdělávání.
právo spolurozhodovat při plánování školního vzdělávacího programu v MŠ.
mají možnost, po dohodě s učitelkou, kdykoliv navštívit MŠ a s dítětem si pohrát.
využít individuálně přizpůsobeného adaptačního režimu, který škola po dohodě s rodiči nabízí.
spolupodílet se na dění MŠ (akce, soutěže, schůzky rodičů…) a doprovázet na kulturní akce, exkurze, výlety.
mají právo uplatnit připomínky a návrhy při řešení vzniklých problémů. Toto právo mohou uplatnit
    na schůzkách nebo po předchozí domluvě termínu konzultovat s učitelkami.
stížnosti, oznámení a podněty k práci mateřské školy se podávají u ředitelky školy, která je v zákonné lhůtě     vyřídí nebo postoupí nadřízeným orgánům.
připomínky ke stravování mohou opět po domluvě termínu konzultovat s vedoucí školní jídelny.

Povinnosti zákonných zástupců (rodičů)

předat dítě osobně učitelce, která teprve potom za něj přebírá zodpovědnost.
hlásit výskyt infekčního onemocnění v rodině a veškeré údaje o zdravotních obtížích dítěte, které by mohly     mít vliv na vzdělávání.
zajistit, aby dítě bylo učitelce předáno bez zjevných příznaků onemocnění (kapénková infekce, průjem,     zvracení, pedikulóza = zavšivení, teplota…).
bez zbytečného odkladu převzít své dítě v případě, že jsou ze strany mateřské školy informováni o jeho     zdravotních obtížích.
ihned hlásit změny v osobních údajích dítěte (změny zdravotní pojišťovny, telefonního spojení na rodiče,     trvalého pobytu, adresy pro doručování písemností …).
oznámit předem známou nepřítomnost dítěte, není-li předem známá, omluvit dítě neprodleně.
v řádném termínu uhradit úplatu za předškolní vzdělávání (pokud ředitelka nerozhodla o osvobození či     prominutí úplaty) a úplatu za školní stravování.
dodržovat předpisy vydané ředitelkou školy (vnitřní řád školní jídelny, školní řád, bezpečnostní předpisy).
na vyzvání ředitelky školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte.
dodržovat při vzájemném styku se zaměstnanci mateřské školy a ostatními zákonnými zástupci pravidla     slušnosti a vzájemné ohleduplnosti.

Práva pedagogických pracovníků

§ 22a – na zajištění podmínek potřebných pro výkon jejich pedagogické činnosti, zejména na ochranu před fyzickým násilím nebo psychickým nátlakem ze strany dětí, žáků, studentů nebo zákonných zástupců dětí a žáků a dalších osob, které jsou v přímém kontaktu s PP ve škole, na využívání metod, forem a prostředků dle vlastního uvážení v souladu se zásadami a cíli vzdělávání při přímé vyučovací, výchovné a další činnosti (omezuje právo ředitele a ČŠI vůči učitelům), na objektivní hodnocení své pedagogické činnosti.

Povinnosti pedagogických pracovníků

§ 22b – vykonávat pedagogickou činnost v souladu se zásadami a cíli vzdělávání, chránit bezpečí a zdraví dítěte, žáka a studenta a předcházet všem formám rizikového chování a chránit před sociálně patologickými jevy, chránit a respektovat práva dítěte, zachovávat mlčenlivost a chránit před zneužitím osobní údaje, informace o zdravotním stavu dětí, žáků, studentů a výsledky poradenské pomoci školského poradenského zařízení a školního poradenského pracoviště, s nimiž přišel do styku, poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nezletilého dítěte nebo žáka informace spojené s výchovou a vzděláváním.

2. Provoz MŠ

Mateřská škola je školou celodenní. Provoz je od 6.15 - 15.45 hodin.

Denní program:

6.15 - 8.00 scházení dětí, ranní hry dle volby a přání dětí, individuální práce s dětmi
8.00 – 8.15 komunitní kruh – vítání nového dne, rozhovory s dětmi
seznámení s činnostmi dne
8.15 – 8.30 ranní cvičení, relaxační chvilky, pohybové hry

8.30 – 9.00 hygiena, svačina

9.00 – 9.20 didakticky zacílené činnosti

9.20 – 11.30 hygiena, pobyt venku

11.30 – 12.00 hygiena, oběd

12.00 – 14.15 hygiena, četba, odpočinek

13.00 – 13.45 pracovní činnosti pro předškolní děti

13.45 – 14.15 náhradní klidný program pro děti se sníženou potřebou spánku

14.15 – 14.45 hygiena, svačina

14.45 – 15.45 odpolední zájmové činnosti, aktivity


Omezení provozu

Provoz MŠ je omezen o letních prázdninách na dobu nejméně 6 týdnů. Omezení provozu stanoví ředitelka MŠ po projednání se zřizovatelem a oznámí rodičům přerušení provozu nejméně 2 měsíce předem; zároveň poskytne informaci o možnostech a podmínkách zajištění péče o děti.
Provoz mateřské školy lze ze závažných důvodů (organizační a technické příčiny) a po projednání se zřizovatelem omezit nebo přerušit i v jiném období než je shora stanoveno. Informaci o omezení nebo přerušení provozu zveřejní ředitelka mateřské školy na přístupném místě ve škole neprodleně poté, co o omezení nebo přerušení provozu rozhodne.

Příchod, předání a vyzvednutí dítěte

Příchod dětí je stanoven do 8.00 hodin. Pozdější příchod nahlaste, popřípadě zvoňte na příslušný zvonek u vchodu do budovy. Nejpozději však do 9,30hodin, kdy děti odcházejí na vycházku. Dítě předává a vyzvedává rodič (zákonný zástupce). Pro jinou osobu, pověřenou předáním a vyzvednutím dítěte, musí být písemné pověření. Tato skutečnost je uvedena v dokumentu tzv. pověření a podepsána rodiči (zákonnými zástupci) dítěte. Pověření se též vztahuje na cestu autobusem, na výlety, divadla a koncerty. Veškeré informace o připravovaných akcích v MŠ jsou vždy včas oznamovány na nástěnce v šatně, internetových stránkách MŠ (aktuality) a zasíláním SMS. Doporučujeme pravidelně sledovat.

Odhlášení, omluvení dítěte

Rodič (zákonný zástupce) oznámí předem známou nepřítomnost dítěte. Není-li nepřítomnost předem známa, je možné odhlásit dítě nejpozději do 7.00 hodin ráno ústně nebo telefonicky (záznamník) na tel. čísle 494 662 121.

Oblečení a obuv

Děti přichází do MŠ čistě a vhodně oblečeny.
Do třídy se děti přezouvají do bačkor (ne pantofle!).
Další oblečení mají na pobyt venku, stejně tak vhodnou obuv. To vše mají děti uložené v šatně a označeno tak, aby nedocházelo k záměnám a ztrátám.
Je zapotřebí, aby děti v sáčku, v šatně, měly pro případ potřeby náhradní oblečení.

Stravování

Je-li dítě přítomno v MŠ v době podávání jídel, vždy se stravuje.
Poplatek za stravné je dle platných směrnic. Výše stravného je stanovena ve stravovacím řádu MŠ. Vedoucí stravování vždy včas oznámí změnu částky stravného.
Rodiče se podpisem zavazují uhradit stravné v určený den v hotovosti v mateřské škole, a to vždy první středu v  příslušném měsíci u vedoucí školní jídelny. V jiné dny lze hotovostní platby provádět pouze jen výjimečně.
Odhlásit nebo přihlásit stravování lze do 7.00 hodin téhož dne. Pokud dítě není odhlášeno, následující den se nepočítá. První neodhlášený den jsou rodiče povinni zaplatit nebo si stravu vyzvednout od 11.15 do 11.30 hodin před výdejem ve školní jídelně.

Úplata za předškolní vzdělávání

Od 1. září 2014 se platí úplata za předškolní vzdělávání. Od 1. září 2020 byla měsíční částka stanovena na 200 Kč za dítě. Tato částka bude vybírána v hotovosti vždy první středu v příslušném měsíci. Dítě, které navštěvuje mateřskou školu v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, úplatu za předškolní vzdělávání neplatí po dobu 12 měsíců. Dítě s odkladem školní docházky úplatu za předškolní vzdělávání též neplatí.

3. Zápis a přijímání dětí

Termín pro podání žádostí o přijetí k předškolnímu vzdělávání od dalšího školního roku stanoví ředitelka po dohodě se zřizovatelem, v měsíci květnu předcházejícího školního roku, od kterého bude dítě zapsáno.
O termínech zápisu je veřejnost informována prostřednictvím internetových stránek školy a vývěsky v obcích. Ředitelka rozhodne do 30 dnů ode dne přijetí žádosti o přijetí či nepřijetí dítěte do mateřské školy.
Přednostně jsou přijímány děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, děti s trvalým pobytem na území obce Trnov, která MŠ zřizuje a její spádové obce. Dále podle dalších kritérií, která si ředitelka MŠ pro přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání stanovila ve spolupráci se zřizovatelem a zákonné zástupce s nimi předem seznámila.
Podmínkou přijetí je potvrzení od lékaře, že se dítě podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Tyto údaje se nevyplňují na žádosti o přijetí dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné.

Ukončení docházky

Ředitelka může ukončit předškolní vzdělávání dítěte do mateřské školy po předchozím písemném upozornění zástupce, jestliže:
se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než      dva týdny
zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy
ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení
zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za předškolní vzdělávání nebo úplatu
     za školní stravování ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelkou jiný termín úhrady

Předškolní vzdělávání dítěte v posledním roce před zahájením povinné školní docházky

Od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, je předškolní vzdělávání povinné. Vzdělávání bude probíhat formou pravidelné denní docházky v pracovních dnech minimálně 4 hodiny denně od 7.30 do 11.30 hodin. Zákonný zástupce je povinen neprodleně omluvit nepřítomnost svého dítěte v mateřské škole osobně nebo telefonicky. Povinnost nebude v období školních prázdnin. Nebude možné rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání u dítěte, které jej bude mít povinné.
Jiný způsob plnění povinnosti předškolního vzdělávání:
individuální vzdělávání
vzdělávání v přípravné třídě ZŠ nebo přípravném stupni ZŠ
vzdělávání v zahraniční škole

Zákonný zástupce dítěte je povinen oznámit jiný způsob plnění povinnosti předškolního vzdělávání řediteli spádové mateřské školy nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku, kterým začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte (u individuálního vzdělávání lze uskutečnit oznámení i v průběhu školního roku).

Individuální vzdělávání:

Ředitel doporučí zákonnému zástupci dítěte oblasti, v nichž má být dítě vzděláváno (dle RVP PV). Škola bude ověřovat úroveň osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech dle RVP PV. Ověření se uskuteční druhé pondělí v prosinci a druhé pondělí v dubnu formou řízeného rozhovoru a kontrolou základních dovedností.

4. Zásady bezpečnosti a ochrany zdraví dětí

Mateřská škola odpovídá za bezpečnost dítěte, a to od doby, kdy je učitelka převezme od jeho zákonného     zástupce nebo jím pověřené osoby až do doby, kdy je učitelka předá jeho zákonnému zástupce nebo jím      pověřené osobě.
Nikdy nenechávat děti bez dozoru, o všech dětech mít potřebný přehled, neodcházet od spících dětí.
     Dbát na to, aby děti vždy spaly ve svých lůžkovinách.
Zajistit úpravu dětí vzhledem k bezpečnosti (zavázané tkaničky, zapnuté boty).
Řádně zabezpečit uložení pomůcek a nářadí před dětmi, zamezení přístupu k nevhodným
     předmětům, čisticím prostředkům, apod…
Dbát na bezpečnostní opatření při manipulaci s předměty, pomůckami, aby nedošlo k úrazu dětí i
     dospělých (otevřená okna).
Při použití zápalek, svíček, prskavek dodržovat zásady PO.
Dbát na každodenní správné uzamčení budovy MŠ.
V péči o zdraví dětí, o zdravé výchovné prostředí a vytváření příznivých podmínek pro zdravý vývoj dětí    mateřská škola spolupracuje s příslušnými školskými poradenskými zařízeními (PPP, SPC) a praktickým      lékařem pro děti a dorost.
Podávání léků dětem se zdravotním znevýhodněním je možné pouze na základě písemné dohody mezi      zákonným zástupcem a ředitelkou školy.

5. Zásady bezpečnosti pro pobyt dětí venku

zajištění dostatečného dozoru - max. 20 dětí na učitelku
zajištění dostatečného dozoru - max. 20 dětí na učitelku
snížení počtu dětí na 12 v případě, je- li přítomno dítě mladší 3 let
v letních měsících zajistit hry s vodou, sprchování, pokrývky hlavy, dodržování pitného režimu
konečná služba zodpovídá za úklid školní zahrady
všechny pracovnice MŠ dbají na uzavírání branky při odchodu z areálu školní zahrady, při zpozorování otevřené branky ji samy zajistí
v době, kdy není možné pobývat na školní zahradě, promýšlet a nabízet různá vhodná stanoviště, dát dětem možnost spontánního pohybu
při přecházení přes silnici používat bezpečnostní terčík a dětské reflexní vesty
dodržovat vhodné oblečení a obutí pro děti při pobytu venku
poranění dětí vždy ošetřit, dle závažnosti nechat ošetřit lékařem, zaznamenat do knihy úrazů, vždy oznámit ředitelce školy
při školních výletech dbát zvýšené bezpečnosti a ochrany dětí v dopravním prostředku a v průběhu akce, o počtu dětí mít vždy přehled
6. Zacházení s majetkem školy

Děti jsou pedagogy a zaměstnanci školy vedeny k ochraně majetku školy. V případě poškozování bude tato záležitost projednána s rodiči (zákonnými zástupci) dítěte a požadována oprava, náhrada škody v co nejkratším termínu.

7. Škola neručí za donesené hračky, cennosti (např. zlaté řetízky a náušnice).



Seznámení se školním řádem a jeho dodržování je závazné pro zákonné zástupce dítěte, pedagogy a zaměstnance školy.


Tento školní řád školy nabývá účinnosti dne 1. 9. 2021.
Mgr. Lucie Macková, DiS., ředitelka MŠ Houdkovice

Rychlý kontakt
Mateřská školka
Adresa: 518 01 Dobruška
Houdkovice č.p. 54
Tel: 494 662 121
Mobil: 737 756 858
E-mail:  
ms.houdkovice@seznam.cz
  
Pověřenec: Petra Stránská
+420 608 647 377

Odběr novinek
Bezplatné zasílání novinek na váš e-mail
Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | webmaster@trnov.cz
Copyright 2014 © Obec Trnov
Created by namoR  |  Graphic by AiwaDesign